Elektriline kahvelkäru – lihtsam ja kiirem kaubavedu

Kaubaautojuhi töö ei tähenda ainult roolikeeramist, lisaks sõitmisele on vaja kaubad peale ja maha laadida. Kaubaalused võivad olla väga rasked ja vahemaad pikad, mis teeb selle töö füüsiliselt raskeks ja kurnavaks. Samal ajal muutuvad kliendid järjest nõudlikumaks ning liikluses tuleb olla virge ja tähelepanelik.

Tänapäeva kaubalogistika peab toimima nagu kellavärk. Kaubad transporditakse tootja või maaletooja juurest kesklattu ja sealt edasi kauplustesse. Ühte supermarketisse võib näiteks minna korraga 40 kaubaalust, mis tuleb esmalt peale, siis maha laadida ja kaupluses õigesse kohta toimetada. See tähendab raskete kaubaaluste teisaldamist autost kümnete, vahel koguni sadade meetrite kaugusele, mis juhi või laotöötaja jaoks on sageli korralik musklitöö.

Paljudes suurtes kaubahallides polegi tänapäeval ladusid, vaid kaup tuleb autost piltlikult öeldes otse riiulisse viia. Traditsiooniliselt on kaubaaluseid teisaldatud pumpkärude abil ja lihasjõudu kasutades. Kuid tõhusam töö eeldab uudseid töömeetodeid ja -vahendeid.

Kaubaautode juhid ja laotöötajad teavad väga hästi, kuivõrd raske ja füüsiliselt koormav võib suurte kaubaaluste laadimine ja teisaldamine olla. Ning nii nemad kui nende tööandjad teavad, et selline töö ei mõju hästi tervisele ja selja-, liigese- jm vaevused võivad põhjustada rohkeid haiguspäevi.

Elektrilise kahvelkäru peamine kasutegur ongi, et elektrimootor teeb inimese eest ära kõige raskema töö.

Kui tänu sellele õnnestub kokku hoida kasvõi üks haiguspäev kuus, on seadme liisingu kuumakse juba tasa teenitud.

elektriline-kahvelkaru-kaubaautos

Ühised katsetused

Soomes korraldati mõni aasta tagasi ühe tööstusseadmete tarnija ja transpordifirma ühine katse, mil kaubaautode juhtidele anti kaheks kuuks kasutada elektriline kahvelkäru. Katse abil taheti välja selgitada juhtide füüsilise koormuse vähenemisest ning laadimistoimingute kiirenemisest tulenev kasu. Nelja katses osalenud juhi keskmine vanus oli u 40 aastat ja keskmine juhistaaž 16 aastat.

Tulemused olid tõeliselt head. Elektriline kahvelkäru muutis autojuhtide töö oluliselt kiiremaks ja mugavamaks ning ka tükk maad turvalisemaks. Seade vähendas juhtide sõnul oluliselt eriti selja ja jalgade koormust.

Nii tööandja kui töötajate seisukohalt kõige olulisem kasu on füüsilise koormuse vähenemine, mis pikemas perspektiivis tähendab ka haiguspäevade vähenemist. Samuti väheneb tööõnnetuste ja avariide risk nii kauba laadimisel kui liikluses, sest väsinud ja kurnatud juht on teadagi ohtlik.

Kui töötaja peab näiteks pumpkäru abil vedama 30 korda 800 kg kaubaaluseid haagisest kauplusse, tähendab see juba väga suurt energiakulu. Kuid tööpäeva jooksul tuleb seda teha korduvalt. Elektriline kahveltõstuk muudab sellise tööpäeva palju kergemaks ja töötaja ei tunne ennast päeva lõpul tühjakspigistatud sidrunina.

Samuti ei nõua elektrilise kahveltõstuki kasutamine enam atleedivõimeid. Kaudselt mõjutab füüsilise koormuse vähenemine ka liiklusohutust, sest värskem ja virgem juht suudab paremini liiklusele keskenduda.

Need on asjad, mida ei saa alati täpselt rahas mõõta, kuid neil on suur mõju tööergonoomiale ja -heaolule, inimesed on oma tööga rohkem rahul ja motiveeritud seda veel paremini tegema.

Katseperioodi lõpus ostis transpordifirma elektrilise kahveltõstuki ära, sest töötajad ei olnud nõus sellest enam loobuma. Sedavõrd muutis see nende töö endisega võrreldes kergemaks ja sujuvamaks.

EPT-12EZ-elektriline-kahvelkaru-toos

Tööohutus, ergonoomia, motivatsioon ja tõhusus

Elektriline kahvelkäru muudab koorma teisaldamise lihtsamaks. Kasutaja saab koormat tõsta, liigutada ja langetada lihtsalt nupulevajutusega. Tugevate tõstekahvlite abil sujub ka raskete koormate käsitsemine vaevata, aluseid saab tõsta-langetada kasvõi ainult ühe käega.

Alguses võivad kõhklusi tekitada uue seadme mõõtmed ja ruumivajadus. Olenevalt mudelist on elektriline kahvelkäru on siiski vaid veidi pikem kui tavaline pumpkäru. Selle väikese vahe teevad selgelt tasa seadme rohked eelised.

Iga ettevõtte soov on kasutada tööjõudu võimalikult tõhusalt, seetõttu on tänu elektrilisele kahvelkärule kokku hoitud aeg eriti väärtuslik.