Töökoha ergonoomika – töötaja heaolu ja tootmisettevõtte efektiivsuse alustala

Tööohutus ja töötervishoid on tänapäeval kõigis töövaldkondades väga oluline nõue, millega kaasnevad ka teatud kulud. See ajendab tööstusettevõtteid otsima optimaalseid lahendusi, mis tagavad tervisliku, ohutu ja tõhusa töökeskkonna.

Ergonoomiliselt disainitud töökoht parandab töötajate heaolu ning see omakorda parandab tööviljakust. Seega ei ole tervist toetavate lahenduste rakendamine töökeskkonnas oluline ainult töötajate tervise seisukohalt, vaid see tõstab ettevõtte efektiivsust:

  •    Ergonoomilised töökohad on hästi optimeeritud – vajalikud töötaja poolt tehtavad liigutused ei ole läbi mõeldud mitte ainult tervise seisukohast, vaid ka tööprotsessis vajalike liigutuste arvu, amplituudi, jm. osas;
  •    Ergonoomilised töövahendid säästavad töötaja tervist, mille tulemusena osaleb töötaja aktiivselt ning järjepidevalt tööprotsessis, ilma terviseriketest põhjustatud tõrgete ja kuludeta;
  •    Mugav ja dünaamiline töökoht parandab töötaja enesetunnet, mis omakorda tõstab töötaja tööviljakust.

Ergonoomika ei tähenda üksnes töötooli kõrguse reguleerimist. Töökoha kompleksne ergonoomika hõlmab korralikku valgustust, mürasummutust, kehaasendeid ja õhu kvaliteeti.

toolauad-toos

Modulaarsus tähendab kohandatavust

Meie maailm muutub üha kiiremas tempos. Kui varem valmistati tooteid samal viisil mitu aastakümmet, siis nüüd peame valmis olema palju sagedasemateks muudatusteks. Tootmis- või töötlemisprotsesside muutmine nõuab töökohtade ümberseadistamist, mille juures on vaja arvestada ka ergonoomikaga.

Töökohtade moodullahendused võimaldavad reageerida uutele olukordadele ja nendest tulenevatele vajadustele kiiresti ja paindlikult, ilma tootmist pikemaks ajaks katkestamata.

Laia valiku tarvikute ja reguleeritavate põhielementide abil saab luua igale kliendile kohandatud lahedusi, kasutades seejuures standardseid komponente. Modulaarne struktuur koos hulga lisatarvikutega on individuaalselt seadistatav vastavalt tööprotsessi nõuetele ja töötaja vajadustele.

Kui töökoht on hästi planeeritud ja korralikult varustatud, muutub töövoog lihtsamaks ja tõhusamaks, töötamine ergonoomilisemaks ning iga asi püsib omal kohal. Õigesti seadistatud töökohad vähendavad lihaste pinget ja võimaldavad tulemuslikku tööd kogu vahetuse jooksul.

toolaud-treston-4

Ergonoomilised töökohad erinevate töökeskkondade tarbeks

Töökoha funktsioon määrab ära selle sisustuse ja tarvikud. Erinevatel töökohtadel võivad vajadused ja nõudmised märkimisväärselt erineda, samuti ei leidu kahte ühesugust inimest. Kui töökoht on varustatud ja seadistatud individuaalsete vajaduste järgi, saab tootmisprotsessi iga etapi läbi viia viivituseta, täpselt ja maksimaalse mugavusega.

Materjalivoogude tõhus kulgemine on eriti oluline komplekteerimistöödel.

Ka pakendamise ja transpordiga tegelevate üksuste logistilist tõhusust saab hõlpsasti parandada töökoha mõistliku disaini abil.

Pakendamisetapp sisaldab tavaliselt rohkesti käsitsitööd ja kvaliteedi kontrollimist, seda nii üksiktöökohtade kui ka liinilahenduste korral. Efektiivseim lahendus selliste töökohtade sisustamisel tugineb sageli põhimõttele „mida vähem, seda parem“.

Kui kõik tarvikud on paigutatud käepäraselt ja tööprotsessi loogikat järgides, võimaldab see märkimisväärselt kiirendada läbilaset ja vähendada tööpinget. Lõikurid, pastakad, noad, prügikastid ja kuvarid saab paigutada nii, et see pakub kasutajale parimat võimalikku ergonoomikat, kindlustades samas vaba ja täiskuhjamata töötsooni.

Treston pakkumislaud

Õige vaatenurga paikapanek

Fookuspunkti määramisel tuleks silmas pidada järgmist:

  •    Pilgu pidev liikumine peaks toimuma 30-kraadises sektoris.
  •    Pidev vaatenurk peaks hoidma pea mugavas asendis (vaatejoon peaks olema 10 kuni 40 kraadi horisontaaljoonest allpool).
  •    Kuvarid tuleks asetada horisontaaljoonest 20 kraadi allapoole.

silmade-asend-ergonoomika

Istuv või seisev asend?

Istuva või seisva tööasendi valik sõltub töö laadist ja tööoperatsioonidest. Tööpinna kõrguse määravad sellised tegurid nagu käsitsetavate detailide suurus ja kaal, täpsusnõuded, koosteprotsess, korduvus jne.
Kõrguse reguleeritavus on vajalik eelkõige siis, kui käsitsetavate toodete suurus varieerub või kui sama töökoha kasutab mitu inimest.

Istuvas asendis töötaja töökoha disainimisel tuleb arvestada jalaruumile esitatavaid nõudeid. Soovituslikult peaks see ruum olema põranda tasandil vähemalt 80 cm lai ja 90 cm sügav. Püstises asendis töö puhul on nõutav jalaruum väiksem.

Töölaudade optimaalsed kõrgused           Töölaua optimaalne kõrgus istudes töötades
Töötades istuvas asendis on lihtne sattuda mugavustsooni ning tekitada ülekoormust teatud lihastele ja sellest tulenevaid vaegusi, samuti soodustab istuv asend südame-veresoonkonna haigusi. Seetõttu on oluline päeva jooksul oma tööasendeid muuta.

Probleemi lahendusena on reguleeritava kõrgusega laud, millega on võimalik töötada nii istudes kui ka seistes ja mille kõrgus on elektriliselt või vända abil reguleeritav.

Alternatiivne lahendus on kõrge töölaud (inimesele sobiva püstitöötamise kõrgusega) ning kõrge, jalatoega varustatud tool. Selline lahendus paneb töötaja töötama vahelduvalt seistes ja istudes.

Ette- ja ülespoole küünitamine

Komplekteerimistöödel peaks parima tööasendi saavutamiseks paigutama kõige enam kasutatavad osad optimaalsele horisontaalsele tööalale töötaja vaateulatusse. Vältige liiga suuri või sügavaid töötasapindu, mis võivad põhjustada liigset küünitamist ja madalamat tööviljakust. Komplekteerimistöö on kõige ergonoomilisem siis, kui kõik vajalikud osad on nägemis- ja haardeulatuses.

Vertikaalset tööala ja haaramisulatust saab täpsemalt reguleerida lisatarvikutega. Reguleeritava kõrgusega hoidikud optimeerivad tööliigutusi ja hoiavad detailid või tööriistad mugavalt käeulatuses. Inimene saab töötada nii, et randmed ja õlavarred on optimaalses asendis ning õlad on pingevabad. Kallutatud asendis ja diagonaalse avaga konteinerid ja riiulid hoiavad randmed osade võtmisel mugavas ja pingevabas asendis. Kaldenurk tagab tänu õigele vaatenurgale ka osade lihtsa äratundmise.

tookoha-ergonoomika-ette-ulespoole-kuunitamine-1           tookoha-ergonoomika-ette-ulespoole-kuunitamine-2.jpg

Tööstusliku mööbli ja töökohtade sisustuse alal kuulub maailma juhtivate tarnijate hulka Treston. Laomaailm on Trestoni toodete ametlik edasimüüja Eestis.

Trestoni töökohtade disainimis- ja teostusprotsess algab alati konkreetset tööd tegevast inimesest. Nii saab keskenduda ergonoomikale, funktsionaalsusele ja efektiivsusele. Treston pühendub inimeste tööheaolule.
Kõrge kvaliteediga ja vastupidavad lahendused kestavad tänu optimaalsele disainile põlvest põlve.

 

treston-logo

 

Vaata Trestoni ergonoomilisi töölaudu ja töökeskkonna lahendusi